Your browser is unsupported and may have security vulnerabilities! Upgrade to a newer browser to experience this site in all it's glory.
Skip to main content

This year Newcastle College and Stafford College held there annual awards celebration on Thursday 22 and Monday 26 June, where 71 different awards were made for outstanding contributions and successes.

Newcastle Award Winners

Sixth Form Pathway - Academic Winners

  • A Level Arts Award sponsored by Fluid: Esther Hesketh, formerly Westwood High School
  • Bennett House Award: Millicent James, formerly Biddulph High School
  • Brittain House Award: Lloyd Astley, formerly Clayton Hall Academy
  • Lodge House Award: Parawazmin Jawadin, formerly Clayton Hall Academy
  • Wesley House Award: Rebecca Yamalimbu
  • Honours Programme Award sponsored by Jackie Sweeney: Phoebe Petherick, formerly St Peter’s Academy

Sixth Form Pathway - Vocational Winners

  • Business, Travel & Events Award: Nathan Goodwin, formerly Biddulph High School
  • Computing & IT Award sponsored by Capula: Josef Billington, formerly St John Fisher RC Catholic College
  • Creative Arts Award sponsored by Canprint: Nadia Ali, formerly St John Fisher RC Catholic College
  • Early Years Award: Faye Podmore, formerly Chesterton Community Sports College
  • Engineering Award sponsored by IMechE: George Richards, formerly Clayton Hall Academy
  • Health & Social Care Award sponsored by Staffordshire University: Jessica Burke, formerly Birches Head Academy
  • Performing Arts Award: Katherine Bell
  • Public Services Award: Megan Montford, formerly Chesterton Community Sports College
  • Science Award: Trisha Tabiana, formerly St Peter’s Academy
  • Sport Award: Alex Bradbury, formerly Clayton Hall Academy

Skills Based Awards

  • Construction Crafts Award, sponsored by Jewson: Jake Hall, formerly Wolstanton High School
  • Hairdressing & Beauty Award, sponsored by Remington UK: Courtney Taylor, formerly The Co-operative Academy of Stoke-on-Trent

Progression Awards

  • Foundation Level Award: China Longhurst, formerly The Coppice School
  • Intermediate Level Award: Dhanish Uella, formerly Thistley Hough High School
  • Award for Special Achievement: Rebecca Walley

Cross College Awards

  • Award for English: Megan Clorley, formerly Birches Head Academy
  • Award for Maths: Conor Lawton, formerly Haywood High School
  • Student of the Year – Adult sponsored by Bluestorm: Steven Ellen
  • Student Xtra of the Year sponsored by Peake and Sons: Alexander Broad, formerly Newcastle Academy

Apprenticeship Awards

  • Intermediate Apprentice Award: Oliver Durber, formerly Clayton Hall Academy
  • Advanced Apprentice Award sponsored by EMS Industries Ltd: Nathan Thorley, formerly Birches Head Academy
  • Advanced Apprentice Award sponsored by GVA: Shamima Miah
  • Higher Apprentice Award: Lauren Blundred

Employer Awards

Sport Awards

  • Sport Volunteer of the Year Award sponsored by Bee Active: Lia Perl Masibay, formerly St Margaret Ward RC Academy
  • Team of the Year sponsored by Stoke City: Ladies’ Netball

Gordon Banks Award for Sporting Excellence sponsored by Stoke City

  • Gordon Banks Award for Sport Excellence (Female): Rebecca Williams, formerly Madeley High School
  • Gordon Banks Award for Sport Excellence (Male): Daniel Gibbs, formerly St John Fisher RC Catholic College

Special Awards

  • Ellen Anderson Award sponsored by Home Instead: Jack Dunham, formerly Alleyne’s High School
  • George Stonier Award sponsored by Ellis Williams Architects: Hannah Barcroft, formerly Madeley High School
  • Principal’s Award - Sixth Form Pathway sponsored by University of Wolverhampton: Daniel Heath, formerly Newcastle Academy
  • Principal’s Award - Vocational Pathway sponsored by Staffordshire University: Medina Mohebbi, formerly Madeley High School

Stafford Award Winners

Vocational Awards

  • Business Award sponsored by GVA: Chloe Plant, formerly Wolgarston High School
  • Creative Arts Award sponsored by Can Print: James Byers, formerly Stafford Grammar School
  • Early Years Award: Hannah Smith, formerly Walton High School
  • Health & Social Care Award: Lauren Majer, formerly Walton High School
  • Music & Performing Arts Award: Georgina Wood, formerly Fair Oak Academy
  • Public Services Award: Mark Hopwood, formerly Weston Road Academy
  • Travel & Events Award: Jack Sullivan, formerly King Edward VI High School
  • Sport Award: Danielle Blakeman, formerly Hagley Park Academy
  • Award for Special Achievement: Clare Hill, formerly Blessed William Howard Catholic High School

STEM Awards

  • Computing & IT Award sponsored by Staffordshire University: Matthew Shirley, formerly Kingsmead High School
  • Engineering & Electrical Award sponsored by ImechE: Adam Pilsbury, formerly Chase Grammar School
  • Science Award sponsored by GF Tomlinson: Lucy Matthews, formerly Cardinal Griffin Catholic High School

Skills Based Awards

  • Beauty Award sponsored by Remington UK: Holly Dowling
  • Construction & Motor Vehicle Award sponsored by Jewson: Adrian Clay, formerly Wolgarston High School
  • Hospitality & Catering Award: Lucy Norton, formerly King Edward VI High School

Progression Awards

  • Foundation Level Award: Alannah Palett-Jones, formerly King Edward VI High School
  • Intermediate Level Award: Shannon Machin, formerly Sir Graham Balfour Catholic High School
  • Award for Special Achievement: Nathaniel Atkins, formerly Blessed William Howard Catholic High School

Cross College Awards

  • Award for English: Colin Millenchip, previously home tutored
  • Award for Maths: Liam Ward
  • Student of the Year – Access to Higher Education: Madeleine Kelly, formerly Madeley High School
  • Student Xtra of the Year sponsored by Peake & Sons: Georgina Ball, formerly Weston Road Academy

Apprentice & Employer Awards

  • Intermediate Apprentice Award sponsored by CITB: Thomas Chell, formerly The Hollies
  • Advanced Apprentice Award sponsored by CITB: Edward Telford, formerly Norton Canes High School
  • Employer of the Year Award: FMS Car & Truck Ltd

Sport Awards

  • Team of the Year sponsored by Stoke City: Men’s Category 1 Football

Ian Marsden Award for Sporting Excellence sponsored by GVA

  • Ian Marsden Award for Sporting Excellence (Female): Phoebe Martin, formerly Cardinal Griffin Catholic College
  • Ian Marsden Award for Sporting Excellence (Male): Reece Benton, formerly Chase Terrace High School

Special Awards

Back